Fumigacja domu, dachu, więźby dachowej, kościoła

Jedną z najczęściej używanych i najbardziej skutecznych metod walki ze szkodnikami drewna takimi jak np. spuszczel pospolity lub kołatek domowy jest gazowanie, zwane fachowo fumigacją. Zabieg fumigacji polega na uszczelnieniu obiektu (domu, dachu, budynku, kościoła) gazoszczelną folią i zagazowaniu go specjalnym gazem na korniki - fosfowodorem PH3.  Czas trwania fumigacji uzależniony jest w dużej mierze od stopnia porażenia danego obiektu przez szkodniki drewna. Podczas gazowania dokonywane są kontrolne pomiary stężenia gazu  - w przypadku jeśli jest ono zbyt niskie, obiekt jest dogazowywany.  Najczęściej fumigacja domu trwa do 14 dni, natomiast większych obiektów takich jak kościoły, hotele czy pałace nawet do 25-30 dni. Fumigacja przeprowadzona w sposób profesjonalny przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa np. takie jak DREVPOL zwalcza w 100% wszystkie drewnojady.

Impregnacja owadobójcza żelem Xilix Gel

Drugą, stosowaną najczęściej po zabiegu fumigacji metodą zwalczania szkodników drewna, jest impregnacja owadobójcza drewna. Do tego celu używa się profesjonalnego preparatu Xilix Gel. Ten bezbarwny żel, zwany potocznie żelem na korniki posiada szereg właściwości, dzięki którym jest bardzo skuteczny.

Xilix Gel – właściwości

  • Żel owadobójczy Xilix Gel wykazuje dzianie dwukierunkowe (zwalczanie szkodników + impregnacja drewna)
  • Żel na spuszczela Xilix Gel głęboko penetruje drewno, wnikając w nie nawet do 15 cm
  • Xilix Gel nie barwi drewna
  • Środek na korniki Xilix Gel jest zabójczy dla szkodników drewna
  • Substancją czynną Xilix Gel jest permetryna, definicja: https://pl.wikipedia.org/wiki/Permetryna

Gdzie kupić Xilix Gel – sklep, allegro?

Preparat Xilix Gel dostępny jest w specjalistycznych sklepach i możliwy do kupienia tylko przez firmy legitymujące się odpowiednimi certyfikatami. 100% skuteczności żelowania Xilix gwarantuje jedynie zabieg wykonany przez odpowiednie firmy z doświadczeniem.

Inne metody zwalczania szkodników drewna

Istnieją także inne, rzadziej stosowane metody zwalczania szkodników drewna, należy do nich zaliczyć:

  • metodę Veloxy – jest to bardzo nowoczesna technologia gazowania, którą stosuje się zwalczania szkodników drewna w bardzo cennych i zabytkowych obiektach.
  • nagrzewanie mikrofalami – tak zwana dezynsekcja mikrofalowa szkodników drewna, polegająca na nagrzewaniu drewnianych elementów do temperatury ponad 55 stopni, która jest zabójcza dla szkodników. Jedyną zaletą tej metody jest jej brak wpływu na środowisko (ekologia). W porównaniu z fumigacją czy żelowaniem Xilix metoda ta wykazuje niską skuteczność w zwalczaniu drewnojadów.

Domowe sposoby na spuszczela i inne szkodniki drewna?

Domowe sposoby na spuszczela pospolitego nie istnieją. Właściciele domów zarówno murowanych jak i drewnianych którzy zorientują się że mają korniki, szkodniki drewna w domu – czyli najczęściej jest to spuszczel pospolity, szukają domowych metod na jego zwalczanie. Proponowane przez internetowych „ekspertów” od wszystkiego metody takie jak denaturat, nacieranie drewna cebulą czy kupowanie tanich środków na korniki  nie działa. Proponujemy zainteresować się metodami takimi jak: fumigacja domu lub impregnacja owadobójcza drewna.