Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania dotyczące korników i kornika drukarza

Czym różnią się korniki od szkodników drewna?

Często te pojęcia są mylone przez ludzi. Potoczna nazwa korniki w odniesieniu do szkodników drewna jest błędna. Wyjaśnienie: korniki (takie jak np. kornik drukarz) żerują w drzewie żywym w lasach. Szkodniki drewna (takie jak np.spuszczel pospolity) żerują w drewnie użytkowym - np. krokwie, legary, deski czy meble.

Kornik drukarz - gdzie najczęściej występuje?

Kornik drukarz występuje na kontentynentach: Europa, Azja, Afryka. Upodobał sobie najbardziej do żerowania drzewa iglaste a w szczególności - świerk pospolity. Nieco rzadziej żeruje w sosnach czy jodłach.

Jakie są inne znane korniki, poza kornikiem drukarzem?

Poza kornikiem drukarzem znane korniki to Zakorek, Polesiak, Jeśniak lub Jesioniowec, Pstrak, Bielojad, Drzewisz, Cetyniec, Czterooczak. Wszystkie należą do gatunku kornikowatych (Scolytinae). Występują na całym świecie. Wszystkie wyrządzają bardzo duże szkody w lasach.

Kornik drukarz - jak bardzo szkodliwy jest dla lasów i drzew?

Kornik drukarz jest bardzo groźnym owadem, szkodnikiem lasów. Jego bardzo duża populacja potrafi w krótkim czasie zaatakować duże ilości drzew i doszczętnie je zniszczyć. Żeruje zarówno w korze jak i w łyku drewna.