Zauważyłeś/aś, że masz korniki w domu? Absolutnie nie lekceważ takich objawów ich żerowania jak niewielkich rozmiarów otwory w drewnie oraz wydobywająca się z nich mączka drzewna. Korniki w drewnie, a ściślej larwy i chrząszcze szkodników drewna potrafią w stosunkowo krótkim czasie wyrządzić poważne szkody i trwale uszkodzić nie tylko drewniane meble, ale również konstrukcyjne elementy budynków wykonane z drewna obrobionego. Dlatego nie czekaj i skontaktuj się z profesjonalistami od zwalczania szkodników drewna, którzy wykorzystując fachową wiedzę oraz doświadczenie skutecznie rozwiążą problem aktywności drewnojadów w Twoim domu.
Korniki w drewnie - Szkodniki drewna (drewnojady)
Do najgroźniejszych szkodników drewna (korników) należą:
- Kołatek domowy - Występuje na obszarze całej Polski ze względu na sprzyjającą temperaturę oraz wilgotność, żerując najczęściej na drewnie liściastych gatunków drzew. W postaci larwy kołatek domowy osiąga długość do 4 mm i charakteryzuje się barwą kremową lub białą. Dorosła postać tego owada dorasta do rozmiarów od 2 do nawet 5 mm, posiada czułki, a umaszczenie chrząszcza to kolory brązowe bądź brunatne.
- Spuszczel pospolity - Uważany za najgroźniejszego szkodnika drewna, jaki występuje na terytorium Polski. Ten kornik robak zaliczany jest do rodziny kózkowatych, do której należą owady o wydłużonej budowie ciała oraz długich czułkach. Larwa spuszczela pospolitego osiąga długość do 3 cm i żeruje przede wszystkim w bielastej warstwie drewna. Dorosła postać kornika płci żeńskiej dorasta do około 2,5-3 cm długości, natomiast samce spuszczela pospolitego osiągają do 2 cm. Owady te pod postacią chrząszcze przeżywają do zaledwie 25 dni i charakteryzują się czarnym, brązowym lub ciemnobrunatnym ubarwieniem.
- Miazgowiec parkietowiec - Szkodnik drewna, który występuje na terenie praktycznie całej Europy, w tym w Polsce. Atakuje drewno martwe oraz obrobione, ze szczególnym upodobanie odmian twardych, takich jak np. orzech, jesion oraz dąb. Miazgowiec parkietowiec żeruje na drewnie drzew liściastych i nie atakuje odmian iglastych, ponieważ zawierają one niewielką ilość skrobi. Larwy miazgowca charakteryzuje długość do 6 mm i żyją one w drewnie od 4 miesięcy, do nawet 3 lat. Dorosłe miazgowce chrząszcze osiągają wymiary 2,5-5 mm i odznaczają się brunatnym umaszczeniem.
Korniki w domu - Zniszczenia
Żerowanie korników w domu to naprawdę poważny problem, którego w żadnym razie nie można bagatelizować. Dlaczego? Najlepszym dowodem są zamieszczone poniżej zdjęcia, które bardzo wyraźnie pokazują, jak poważne szkody mogą wyrządzić korniki w drewnie. Ich obecność i zaatakowanie drewna może doprowadzić niekiedy do całkowitej dewastacji takich elementów jak słupy konstrukcyjne, murłaty i więźby dachowe, podłogi, zewnętrze deskowanie elewacji oraz drewniane wyposażenie domów.
Metody walki z kornikami w drewnie
Do najskuteczniejszych metod zwalczania korników zaliczamy:
- Impregnację owadobójczą preparatem Xilix Gel - Jest to metoda nazywana bardzo często żelowaniem, która polega na aplikacji specjalnego środka, dostępnego wyłącznie dla certyfikowanych firm. Xilix Gel to preparat zawierający syntetyczny związek chemiczny o nazwie permetryna, który ma działanie toksyczne dla szkodników drewna. W praktyce impregnacja biobójcza drewna (żelowanie) może być wykonywana zarówno na liściastych, jak i iglastych gatunkach drewna, oraz wewnątrz i na zewnątrz obiektów.
- Fumigację, czyli gazowanie - To metoda najbardziej wszechstronna, jeśli chodzi o korniki w drewnie, a ściślej ich zwalczanie. Metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystaniu gazu, a dokładnie fosforowodoru PH3 do wyeliminowania korników w domu. Zarazem fumigacja jest rozwiązaniem uniwersalnym, ponieważ wykonana dokładnie pozwala całkowicie pozbyć się drewnojadów, a przy tym może być stosowana zarówno w obiektach całkowicie drewnianych, jak i budynkach murowanych z elementami drewnianymi.